Головна » Статті » Від чого страждають кримські ліси

Від чого страждають кримські ліси

Від чого страждають кримські ліси

Ліси Кримського півострова займають десяту частину від його загальної площі, хоча за європейськими нормами для екологічного балансу цей показник потрібно підвищити в два рази. Але дерево - не бур'ян: щоб вирости й зміцніти, йому потрібні десятки років і сприятливі умови. Функцій природного "фабрики кисню" не перелічити. Як відомо, ліси продукують кисень, очищають міста та селища від шкідливих викидів в атмосферу, дарують рятівну прохолоду у спекотний літній період, накопичують вологу і захищають грунт від ерозії, наприклад, стримують загрозу сходу селевих потоків в горах за рахунок залісення схилів. Погодьтеся, взагалі важко було б уявити собі кримські гори без зеленого покриву, а можливості курортно-оздоровчого комплексу Великої Ялти без унікального цілющого клімату, що утворюється при симбіозі морського бризу і вікових лісів ПБК. Але при всій важливості лісу, "зелені легені", страждають від цілого оберемка бід, які відбуваються в основному з вини людини. "Комсомолка" дізналася, які основні причини загибелі кримських лісів.

1. Пожежі

Суть проблеми

"Червоний півень" - здавна один з головних ворогів лісових масивів. Не дивно, що пожежонебезпечний період в Криму починається раніше, ніж в інших регіонах країни. Так, якщо про загрозу пожежонебезпеки зазвичай офіційні служби України починають попереджати щорічно на початку квітня, то, наприклад, на ЮБК лісу починають горіти вже в березні. Зазвичай в Криму за літо фіксуються десятки загорянь, проте в посушливі роки рахунок може перевищити сотню. Чи варто говорити, що при пожежі горять трава, хвоя, кущі, дерева, гине живність, знищується пожежний інвентар, техніка, трапляється, що гинуть люди. Насторожує те, що, крім випадкових загорянь, цього літа мали місце випадки навмисного підпалу лісів.

За багато років ми придбали великий досвід у гасінні пожеж, - розповідають працівники держлісгоспів автономії. - Головне - швидко зреагувати і ліквідувати загоряння. Для профілактики пожеж у лісових масивах ставимо панно та інформаційні щити, камери відеоспостереження, гірничо-лісову зону облітає патрульний вертоліт Мі-2, в лісах чергують мобільні бригади лісників. За даними МНС, для боротьби з вогнем у всіх регіонах півострова є пожежна техніка - автомобілі підвищеної прохідності, водовозки, в екстрених випадках на гасіння пожеж задіють вертоліт Мі-8 МНС України та спецлітак Ан-32. Крім того, в горах створюють штучні водойми для забору води, будують протипожежні дороги.

2. Незаконна вирубка

Суть проблеми

Знищення "зелених легенів" завдає не меншої шкоди кримській природі, ніж недбало кинутий недопалок або сірник. Нерідко несанкціонована "заготовка" лісу носить воістину катастрофічний характер: в районах організовуються цілі бригади діячів, які за одну ходку можуть нарубати дров на один-дві вантажівки. Як правило, лісоруби вибирають віддалені масиви, виїжджаючи під покривом ночі, розставляючи людей на "шухері". Зазвичай про посилену охорону лісів від вирубки суспільство згадує або в передноворічний період, або коли мова йде про вирубку ялівця на вироби і сувеніри, коли йде операція "Смерічка", але не всі знають, що наші ліси потребують цілорічної охороні.

Методи боротьби

Для протидії незаконної порубки лісники влаштовують засідки, регулярно обходять лісові угіддя, взаємодіють з місцевим населенням, міліцією. За знищення насаджень передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Правда, штрафи не завжди лякають порушників, а в суді лісники підлягає змушені ще й доводити, що зловили лісорубів-нелегалів на гарячому. До того ж в українському законодавстві залишається чимало дірок. Наприклад, законом заборонена вирубка ялівцю, а ось продаж виробів або сувенірів, зроблених з пахла ялівцевої деревини, залишається абсолютно легальною.

3. Хвороби та шкідники

Суть проблеми

Багато бід заподіюють лісі і різні комахи, будь то пильщик або короїд, а також бактерії і гриби. Характерний приклад: - самий ненажерливий і небезпечний шкідник кримського лісу - непарний шовкопряд. У непарніка досить багате меню - він може поласувати, страшно подумати, понад 400 видами рослин! Яйця комахи надійно ховаються в яйцекладки від природної стихії - посухи, затоплень і лютих морозів. Цього літа непарний шовкопряд окупував лісу під Севастополем, від Ласпі до Фороса на площі 1800 гектарів.

Методи боротьби

Шкідників приборкують різними способами, розпорошують біологічні і в невеликому ступені навіть хімічні препарати, застосовують нафтопродукти і вірусні препарати. Так, з горезвісним непарніком борються препаратом "Вірін-НШ", який або розприскують вручну, або за допомогою спеціальних установок на базі автомобіля.

4. Браконьєри

Суть проблеми

Мисливці, як відомо, бувають різні: є порядні, видобувні дичину за законом, з усіма необхідними документами, дозволами, не перевищуючи встановлених норм і лімітів відстрілу. Але є й такі, що палять без розбору. Від останніх сильно страждає мисливська фауна - олені, кабани, козулі та всілякі пернаті. Положення збільшує те, що серед браконьєрів зустрічаються люди при хороших посадах і погонах, тому говорити про залучення до відповіді можновладців не доводиться.

Методи боротьби

З метою виявлення браконьєрів єгеря патрулюють ліси, влаштовують засідки й облави. Але проблем у сфері охорони мисливського тваринного фонду залишається як і раніше багато. Щоб притягнути порушників до відповідальності, потрібно не тільки зловити браконьєра на гарячому, по суті - "на пострілі", але й зібрати достатньо доказів його причетності до незаконного промислу, щоб переконати в цьому суд або прокуратуру.

5. Сміття

Суть проблеми

Найбільш частий бич природи - залишені після пікніків пляшки, пакети, одноразовий посуд, які самі по собі можуть розкладатися сторіччями. У народі склалася помилкова думка, ніби лісники - це двірники, які зобов'язані прибирати відходи після відпочивальників. На одного лісника в Криму в середньому припадає по 1000 гектарів лісових територій, так що фізично встежити за такою площею кожен день просто неможливо. Втім, це не зупиняє масу перевіряючих контор, які штрафують рядових працівників гослесоохрани за недогляд.

Методи боротьби

Систематична пропаганда бережного ставлення до природи серед місцевого населення і курортників, виховання любові до лісу з малих років - лекції та практичні заняття у дитсадках, школах і вузах. Знову ж штрафні санкції за засмічення лісу побутовими відходами ніхто не відміняв, правда, на компанії "крутих" і п'яних відпочивальників попередження діють не завжди. Тоді запал разгулявшейся компанії доводиться остуджувати за допомогою залученого міліцейського спецназу.

 

Дізнайтеся подробиці вступу до НЛТУ України в 2010 році: перелік документів, необхідних для вступу, програма вступних іспитів, вартість навчання та інші важливі моменти. Також ви можете ознайомитися з ліцензією і сертифікатом на надання освітніх послуг Національним лісотехнічним університетом України.

Бажаємо Вам успіхів на вступних іспитах!

Жилье в одесской области
Жилье в одесской области

Портал недвижимости Stoim.com.ua.
Останні статті

Центр підготовки до іспитів TOEFL та IELTS
Здравствуйте, настільки дорогі для мене читачі. Зараз мені забажалося поділитися з вами тим, як я проходив курси TOEFL і повідати про результати.Слід зазначити, що спочатку я досить скептично ставився до даної затії. Справа в тому, що мені здавалося, що набагато ефективніше буде підготуватися самостійно, не вдаючись до сторонньої допомоги. Тільки тепер я розумію, що дуже сильно помилявся. Тепер я відповідально заявляю, що підготовка до ielts може бути простою і доступною.

Освіта за кордоном: особливості та переваги
Хороша освіта - основний аспект, що визначає конкурентоспроможність людини на ринку праці. Щоб отримати його, багато наших співвітчизників виїжджають вчитися за кордон. Кожною людиною, що надходять подібним чином, рухають різні мотиви. Насамперед, росіяни хочуть отримати диплом, який буде котируватися повсюдно, а не тільки в одній державі.

Всі статті