Головна » Статті » Відпочинок в Кремінському лісі

Відпочинок в Кремінському лісі

Відпочинок в Кремінському лісі

Кремінна розташована поруч із великим центром хімічної промисловості України - Рубежансько-Сєвєродонецьк-Лисичанським промисловим вузлом. Здавалося б, не краще місце для рекреаційної зони. Але місто розташований вдало, по розі вітрів. Плюс - величезний, з густою рослинністю лісовий масив. Переважно сосновий, з цілющим сухим повітрям, просоченим запахом хвої.

Особливо хороша для організації відпочинку та оздоровлення людей смуга лісу вздовж першої тераси над заплавою Сіверського Дінця. Шириною до кілометра. Тут зрілий сосновий ліс, піщаний грунт, безліч невеликих борових водойм. У такому лісі немає проблеми негоди, будь пора року - благодатна для піших прогулянок. Втім, можна і лижних - в сніжну зиму. Простір, прекрасна природа, цілюще повітря. А якщо пригнічує літня спека, то поруч зовсім інший ліс - волога і прохолодна діброва, з численними озерами-старицями. Найбагатша рослинність, мало змінена людиною природа.

Враховуючи, що Кремінна знаходиться зовсім близько від густонаселених районів Луганської та Донецької областей, і має сприятливі природні умови, вона давно відома як рекреаційний центр. Втім, створений в тутешньому лісі ще в довоєнні роки будинок відпочинку - довгий час був широко відомим, але єдиним. І лише в 60-70-ті роки тут з'явилися й інші оздоровчі заклади. Спочатку були побудовані два піонертабору і створена відповідна інфраструктура: дорога з твердим покриттям, інші комунікації. Потім з'явилися і відомчі турбази - «Зоря», «Чайка», «Угольок». На жаль, всі нині існуючі у Кремінському лісах рекреаційні об'єкти - були створені тут ще в радянську епоху. Або, принаймні, перебудовані з об'єктів, що існували в ті роки.

А що мається сьогодні? Крім того, що всі ці об'єкти, віддалені один від одного на кілометри лісових заростей, мають майже міські адреси? Напр., Вул. Санаторна, 21, це елінг «Сосновий бір». А вул. Санаторна, 24 - розташований в 5 км далі вглиб лісу готельний комплекс «Прилісне».

Як і в попередні роки, найбільший оздоровчий об'єкт тут - санаторій «Озерний». Він же - колишній Кремінський будинок відпочинку - по раніше належать профспілкам (ЗАТ «Укрпрофоздоровлення»). Правда, територія його істотно зменшилася у порівнянні з тією, якою була в кінці вісімдесятих. В останні роки значна частина її передана в руки приватних осіб. Так, з 2003 по 2009 роки 6 юридичних та фізичних осіб отримали тут в довгострокову оренду в сумі 5,1 га землі. Це те, що нам відомо. Крім того, ще 12 громадян отримали у власність або оренду земельні ділянки - для обслуговування присадибних ділянок. Хто конкретно, де і скільки - нам поки не відомо.

Саме ця земля, колись колишня у веденні санаторію, стала першим в Кремінній об'єктом великих земельних спекуляцій. На суми в сотні тисяч доларів. Із землею приватним особам було передано і частина «профспілкового» майна.

Можливо що на рівні особистого добробуту причетних до адміністрування санаторієм це відбилося. Але не на його роботі. У «Озерному», за відгуками клієнтів в інтернет-форумах, вельми непогана лікувальна база. Але інші умови - з радянського минулого. Плюс, те, що я побачив на власні очі: полувисохшее і недоглянуте озеро, маса сміття в навколишньому лісі, погано доглянута територія. Втім, і в такому вигляді санаторій міг би бути непоганим місцем оздоровлення наших невибагливих пенсіонерів. Якби не ціни: лікування тут від 199 до 214 грн. в день. Місця для відпочинку, які санаторій також надає, не багатьом дешевше - від 70 до 100 грн. з людини за місце в залежності від типу кімнати. Плюс харчування від 90 до 140 грн. з людини. Для порівняння - аналогічний місце на базі відпочинку «Лазур» в Сєдово (на березі Азовського моря) коштує 75 грн., А харчування - 60. Так що навіть з урахуванням чудової природи Кремінських лісів, для середнього українця відпочинок в санаторії «Озерний» щодо дорогуватий.

З інших об'єктів радянської епохи зберегла свою відомчу приналежність лише турбаза «Зоря». По оснащенню у свій час вона була, мабуть, кращої: красиві дерев'яні будиночки плюс цегляна будівля з їдальнею, «червоним куточком» і медпунктом. За 15 останніх років краще, тут, зрозуміло, не стало, але працівників Рубіжанського заводу «Зоря», думаю, вона цілком влаштовує. З урахуванням «профспілкової» ціни на путівки. Втім, власник, схоже, вже продав достатньо цінну частину бази, яка виходила на берег озера Велика Перерва. І тепер найближчий доступний для відпочиваючих водойма - Сіверський Донець, що знаходиться на відстані до кілометра.

Кілька оздоровчих об'єктів перейшло у власність Кремінський громади. У результаті з'явилися два комунальні підприємства: комунальне підприємство Молодіжний навчально-оздоровчі вельних ий центр «Мрія» (турбаза «Лісова поляна») і комунальний заклад «Комплексний дитячо-юнацький центр« Мрія »(ДОТ« Мрія »). Комунальної стала і база відпочинку «Угольок», розташована на озері Чернікова.

В комунальних установах - ціни нижчі, ніж в санаторії «Озерний». Втім, і рівень сервісу - теж. Вкладати сюди кошти (в модернізацію бази) або мізки (в організацію відпочинку та маркетинг) - ніхто особливо не збирається. Та й навіщо? В сучасній Україні вузьке коло власників та адміністраторів подібних пострадянських рекреаційних закладів (та особи, до них причетні - з числа чиновників місцевої влади, в тому числі) і так має невеликі, але постійні прибутки. Маленький такий острівець містечкового заробітчанства.

Втім, у ДОТ «Мрія» в бутність директором покійного Михайла Хартова був побудований невеликий, але досить пристойний корпус, яким користуються для відпочинку всякі високі люди з Кремінної. А у вільний від них час орендують громадські організації з метою проїдання Грантової грошей. Чи то пак для проведення семінарів, круглих столів та інше.

Решта рекреаційні об'єкти знайшли собі приватних господарів. Так, найстаріший в Кремінських лісах піонертабір «Фантазія», що належав колись тресту «Рубежанскстрой», кілька років простоював. Спочатку його хотіли всучити Алчевському міськраді, потім - відкрити в ньому обласний тубдиспансер. Але в 2008 році «Фантазію» знову відкрили як дитячий табір. Вже як приватний, що належить донецькій туристичної компанії «FineTour» (http://www.finetour.com.ua). Це перший в Луганській області комерційний дитячий оздоровчий табір. На жаль, ми не знаємо рівень цін на такий дитячий відпочинок. Але відгуки про його роботу в перший рік були непогані.

Приблизно в той же час, що і «Фантазія», «знайшла» приватного донецького власника і колишня турбаза сєверодонецького Окба «Чайка». Купило її туристичне агентство ТОВ «Донстрейм». Втім, турагенством воно є, мабуть, лише за назвою. І ось чому. В наш час Інтернет дійсно знає все! Що ж стосується цієї фірми, то єдина доступна в Інтернеті інформація - її адреса: Донецьк, вул. Герцена, 19. А це офісний будинок, що належить корпорації «АРС». Тієї самої, якій, як вважають, володіє народний депутат Ігор Гуменюк, і назва якої злі язики пов'язують з іменами Алік, Ренат і Самсон.

Ніякої іншої інформації про діяльність ТОВ «Донстрейм» немає. З імовірністю 99,99% можна бути впевненим, що ніяких туристичних послуг ця фірма не надає. І створена зовсім для інших цілей.

Навесні цього року на місці дерев'яних невигадливих будиночків турбази «Чайка» (від якої залишилася лише територія) відкрилася трьохзірковий готель «ПріЛестная», обладнана для відвідувачів вертолітним майданчиком і шале (окремі дерев'яні будиночки в європейському стилі) вартістю 2520 та 3510 грн. за добу (http://www.prilesnoe.com/). Ви уявляєте собі пересічних туристів, що прилітають в глибинку Кремінського лісу на вертольоті, і платять за нічліг 3,5 тис.? Втім, там є номери і подешевше - від 594 до 972 грн. на добу. А доїхати можна і на позашляховику: асфальтового покриття від сусідньої «Зорі» до «ПріЛестной» немає, їхати треба по грунтовці.

І ще один цікавий момент. 10 грудня 2007 ТОВ «Донстрейм» взяло в оренду озеро «Велика Перерва», що має площу 12,3 га. Це одна з великих озер Кремінських лісів - свого часу я, відпочиваючи з родиною на «Чайці», плавав по ньому на катамарані. Але тоді на березі озера розташовуються дві турбази: «Чайка» і «Зоря». Тепер буде одна. І всі сторонні відпочиваючі - виключаються.

Так що готель «ПріЛестная» не дуже схожа на заклад, в якому будуть відпочивати люди «з вулиці». Ймовірно, на цьому місці дійсно хочуть створити приватні мисливсько-рибальські угіддя для вищої донецької еліти. З комфортабельними апартаментами для відпочинку високопоставлених бонз.

В останні час з'явилися в Кремінському лісі і зовсім нові об'єкти рекреаційного призначення, правда для їх олзташування на основі землі та майна, «відстебнули» на їх користь санаторієм «Озерним». Це база відпочинку-елінг «Сосновий бір» (власник - Кремінський підприємець Богданов, який одержав цю ділянку землі в квітня 2006 року) і міні-готель «Лісова». Зрозуміло, що елінг виглядає не настільки шикарно, як готель «Прилісне», але теж цілком пристойно. Втім, і тут ціни - не для середнього українця. Ціна проживання від 130 до 240 грн. на добу (без харчування). Харчуватися можна в сусідньому санаторії, а це ще 140 грн. Платні медпроцедури - там же. Плюс, власний (елінгу) набір додаткових платних послуг. Напр., Оренда альтанки обійдеться в 40 грн., Сауна - 100 грн. / Год, більярд - 20 грн. / Год. Стоянка автомобіля - 8 грн. / Добу. Загалом, гарні умови для відпочинку заможних людей.

Ні, ми зовсім не проти того, що на території, яка повинна увійти в нацпарк як зона стаціонарної рекреації, створюються приватні оздоровчі заклади. Зовсім навпаки. Але поки що тут створюються лише бази для дорогого, елітарного відпочинку. А не відпочинку масового.

На жаль, сьогодні більшість людей, які володіють або управляють об'єктами рекреаційного призначення, розташованих в Кремінських лісах, не зацікавлені у створенні національного природного парку «Сіверсько-Донецький». З різних причин. У свою чергу, територіальна громада Кремінній не має сьогодні особливої ​​користі від рекреаційної (і пов'язаної з нею) діяльності, здійснюваної в Кремінському ж лісі. Це при тому, що надання таких послуг може стати основою для економіки депресивного сьогодні міста. Нагадаємо, що за оцінками економістів, для обслуговування одного туриста потрібно створення 10 робочих місць. Причому, створення

робочого місця в туризмі в 20 разів дешевше, ніж у промисловості.

За нашою оцінкою, Кремінський лісу цілком можуть бути крупним центром саме короткострокового (відпочинок «вихідного дня») і середньострокового (до тижня) відпочинку. Для цього є необхідні передумови: прекрасні природно-екологічні умови майбутньої рекреаційної зони, близькість до густонаселених районів Донбасу, наявність такого принадного для туристів об'єкта, як національний природний парк. Втім, щоб стати таким центром, кількість відпочиваючих тут має збільшитися в рази. А для цього потрібно:

- Залучення інвестицій у створення значної кількості додаткових і досить комфортабельних місць для відпочинку;

- Підтримка конкуренції серед операторів рекреаційних послуг, насамперед у масовому секторі, секторі відпочинку за доступними для більшості населення цінами;

- Створення цікавих туристичних маршрутів, орієнтованих насамперед на багатство флори і фауни НПП;

- Вдосконалення інфраструктури (ремонт дороги, вирішення питання водопостачання та локального водовідведення, реконструкція систем електропостачання).

Більшу частину цих речей можуть і повинні зробити самі суб'єкти господарювання - якщо звільнити їх від корупційної зашморгу. А користь від цього отримає насамперед громада Кремінній - у вигляді нових робочих місць і надходжень коштів до місцевого бюджету.

Предвосхищаются заперечення деяких колег - про нібито несумісність інтересів захисту природи з розширенням рекреаційної діяльності. Так можна вважати, якщо виходити з радянської концепції заповідної справи. Країни радянського блоку довго рухалися по шляху, альтернативному до того, який був обраний рештою світу. У них в основному створювалися національні природні парки, у нас - заповідники. І хоча мета у цих установ одна (захист дикої природи), досягається вона істотно різними засобами. У заповіднику забороняється будь-яка діяльність, там діє тільки персонал заповідника. Це досить дороге задоволення, тому зазвичай заповідники мають невелику площу. На більшій частині території нацпарку (крім заповідної зони) господарська діяльність дозволяється в тому обсязі, в якому вона не шкодить охоронюваним об'єктам природи. І перш за все - це рекреаційна діяльність. Подібний підхід дозволяє з прийнятними витратами охороняти великі за площею природні об'єкти. При цьому більшу частину витрат несуть господарюючі суб'єкти. У теж час тут громадянам забезпечується ефективний відпочинок в єднанні із дикою природою. Це шлях, природоохоронна ефективність якого підтверджена світовою цивілізацією. За яким Україна обов'язково піде.

 

Дізнайтеся подробиці вступу до НЛТУ України в 2010 році: перелік документів, необхідних для вступу, програма вступних іспитів, вартість навчання та інші важливі моменти. Також ви можете ознайомитися з ліцензією і сертифікатом на надання освітніх послуг Національним лісотехнічним університетом України.

Бажаємо Вам успіхів на вступних іспитах!

Купить жилье в Одессе
Купить жилье в Одессе

Портал недвижимости Stoim.com.ua.
Останні статті

Центр підготовки до іспитів TOEFL та IELTS
Здравствуйте, настільки дорогі для мене читачі. Зараз мені забажалося поділитися з вами тим, як я проходив курси TOEFL і повідати про результати.Слід зазначити, що спочатку я досить скептично ставився до даної затії. Справа в тому, що мені здавалося, що набагато ефективніше буде підготуватися самостійно, не вдаючись до сторонньої допомоги. Тільки тепер я розумію, що дуже сильно помилявся. Тепер я відповідально заявляю, що підготовка до ielts може бути простою і доступною.

Освіта за кордоном: особливості та переваги
Хороша освіта - основний аспект, що визначає конкурентоспроможність людини на ринку праці. Щоб отримати його, багато наших співвітчизників виїжджають вчитися за кордон. Кожною людиною, що надходять подібним чином, рухають різні мотиви. Насамперед, росіяни хочуть отримати диплом, який буде котируватися повсюдно, а не тільки в одній державі.

Всі статті