Головна » Статті » Вивести ліс з тіні

Вивести ліс з тіні

Вивести ліс з тіні

Поліція і лісові інспектора регіону почали масштабний наступ на ділків, замішаних в нелегальному обороті лісу в Іркутській області. Кардинальне вирішення проблеми - у запуску лісової товарної біржі. Цим кроком керівництво області планує не тільки «перекрити повітря» кримінальної заготівлі лісу в регіоні, але і збільшити податкову віддачу від лісової галузі.

Масштабний наступ

 

За словами керівника агентства лісового господарства Іркутської області Віталія Акбердіна, тісна взаємодія лісових інспекторів, поліції, митниці зараз дозволяє ефективно боротися з нелегальною вирубкою лісу. Так, за минулий рік лісові інспектори провели спільно з правоохоронними органами 6,8 тисячі рейдів та перевірок. В результаті було виявлено 5,2 тисячі порушень лісового законодавства, в тому числі 2,3 тисячі випадків незаконних рубок. У загальній складності спільні дії поліції і агентства лісового господарства дозволили в 2012 році на 22% знизити збитки регіональному лісовому фонду в порівнянні з 2011 роком.

Віталій Акбердін:

 

- Наприкінці минулого року за дорученням губернатора в рамках спільних дій з ГУ МВС по Іркутській області був організований постійно діючий контрольно-пропускний пункт у паді Топка. Була розроблена програма, за якою всі проходять через КП транспортні засоби, що перевозять деревину, фіксуються. І якщо транспорт з лісом йде без документів, то на перевізника складається адміністративний протокол, а перевозиться деревина затримується до з'ясування її походження.

Також при регіональному агентстві лісового господарства працює безкоштовна гаряча лінія. Будь-який житель Пріангарья може звернутися за номером 8 800 100-24-00 і повідомити про факти незаконної вирубки лісу. За останній час на гарячу лінію надійшло 60 дзвінків, з яких факти нелегальної вирубки підтвердилися в 20 випадках.

- У вирішенні проблеми лісової галузі задіяні всі регіональні контролюючі органи, - говорить заступник начальника управління економічної безпеки і протидії корупції ГУ МВС по Іркутській області Ігор Нікітчук. - Посилена робота по виявленню незаконних вирубок ведеться по всій території області. У той же час на основі оперативних даних визначені ділянки, найбільш страждають від дій «чорних лісорубів». Це Ніжнеілімскій, Чунском, Тайшетський, Усольський, Боханского, Осинський райони області. За цим територіям перевірки збереження лісу проводяться з особливою ретельністю.

Про результати проведеної роботи свідчать цифри. Число кримінальних справ, направлених на розгляд до суду за злочинами у лісовій сфері, в минулому році збільшилося вдвічі. Тільки з початку 2013 року порушено вже 350 кримінальних справ за фактами незаконної заготівлі деревини. Тим не менш, оцінений збиток від злочинної рубки лісу в Пріангарье склав за підсумками 2012 1,2 мільярда рублів.

Але те, що вжитих заходів недостатньо, очевидно всім, у тому числі губернатору області Сергію Ерощенко. Глава регіону позначив наведення порядку в лісовій сфері як пріоритетну задачу для регіону. Насамперед це стосується виведення галузі з тіні, підвищення податкової віддачі, припинення незаконних вирубок лісу.

Першою ластівкою у вирішенні цього питання стало доручення губернатора перевірити пункти відвантаження лісу в районі міста Алзамай Тайшетського району. Тут же були виявлені численні порушення лісового законодавства. І тепер перевірки чекають весь регіон. З квітня по травень масштабна ревізія торкнеться всіх учасників лісової галузі - заготівельників і перевізників лісу, відвантажувальні майданчики і лісопереробні підприємства.

 

Довга дорога до біржі

 

Однак цілком очевидно, що діями одних контролюючих відомств питання не вирішити. Можна проводити перевірки в лісі хоч кожен день - толку не буде. «Вищелківать» по одному чорних лісорубів - справа, звичайно, гарне і необхідне, але цього мало. А значить, потрібні якісь економічні механізми, завдяки яким нелегальна торгівля лісом стала б невигідною. Один з таких інструментів - лісова товарна біржа.

 

Тема ця для Іркутської області не нова. Ще в далекому 2003 році ідею створення лісової біржі запропонувала Лариса Забродська, яка займала тоді посаду замглави обласної адміністрації. Але тоді справа не пішла: не було достатньої законодавчої бази і детально проробленого проекту (що, загалом, і зрозуміло: досвід організації таких товарних бірж в Росії був ще недостатній).

Трохи пізніше - в 2005 році - Союз лісопромисловців Іркутської області і Асоціація лісозаготівників і лісоекспортерів Східного Сибіру заснували ЗАТ «Байкальська лісова товарна біржа». Але проект ледь жеврів - інтересу у суб'єктів господарської діяльності (у одних поставляти ліс на торги, в інших - купувати його там) до нового форуму не виникло.

Тим не менш, регіональна влада не залишали спроб вивести регіональний ЛПК з тіні. У 2006 році проект лісової товарно-сировинної біржі і біржової торгівлі був презентований на нараді у губернатора Олександра Тішанін. Були підключені всі зацікавлені особи - з ВСЖД, податкової служби, Іркутської митниці, Союзу лісопромисловців і лісоекспортерів області, Торгово-промислової палати Східного Сибіру, ​​регіонального відділення Федеральної служби з фінансових ринків в Східно-Сибірському регіоні та інших організацій. Після наради вийшла постанова про організацію біржової торгівлі лісом.

Для того щоб лісова біржа запрацювала (а також щоб ввести систему контролю і обліку деревини), було вирішено на базі підприємств ЛПК регіону створити термінали і вести відвантаження лісу тільки через ці пункти. В кінці 2006 року в Іркутській області почали працювати 35 терміналів для відвантаження лісу. Передбачалося, що на них буде вироблятися прийом лісу, зважування, сортування його по породному складу, раскряжеваніе і зберігання до відправлення в пункт призначення.

Таким чином влада розраховувала скоротити кількість пунктів відвантаження лісу і налагодити облік та контроль за рухом деревини. У той час в області існувало 325 місць відвантаження лісоматеріалів і близько тисячі лісоекспортерів. Ліс активно вивозився в основному в Китай (у середині двотисячних, за офіційними даними, з 6 мільйонів кубометрів круглого лісу - річний обсяг вивозу за кордон - 5 мільйонів кубометрів відправлялося в Китай. В реальності обсяги вивезення були більше).

 

Однак біржа, що називається, «не пішла» - обсяг деревини, що надходить через термінали, був невеликий. Проект був спущений, що називається, на гальмах. Біржу закрили.

Згадали про біржу лише у 2011 році: в рамках засідання робочої групи з лісового господарства та лісокористування ради з розвитку лісового комплексу при уряді РФ (проходило в Пріангарье в рамках чергового БЕФа). Тоді перший заступник голови уряду області Володимир Пашков заявив, що «Іркутська область пройшла складний шлях розуміння необхідності лісової біржі» та регіональні влади готові відновити роботу в цьому напрямку. «Ми хотіли б запропонувати Іркутську область як досвідчену майданчик для розвитку цього проекту», - повідомив тоді заступник голови уряду.

Тоді ж Володимир Пашков акцентував, що головним питанням лісового комплексу (що в регіоні, що по Росії в цілому) є створення єдиної системи обліку обсягів заготівлі деревини, оскільки всі структури, що діють в системі ЛПК (включаючи митницю, залізницю і так далі) мають свої, несумісні один з одним, формати обліку лісу.

Володимир Пашков:

- Без вирішення цього питання створення лісової біржі неможливе. Синхронізувати інформаційні потоки - ось завдання номер один в ЛПК. Ми стоїмо на порозі вирішення цієї проблеми, але без федеральної влади переступити цей поріг ми не зможемо.

Втім, і тоді, в силу цілого комплексу причин тема не отримала розвитку. І ось, через майже десять років, Іркутська область знову повертається до ідеї лісової біржі. Минулого тижня губернатор Пріангарья Сергій Ерощенко заявив, що уряд Іркутської області веде роботу по її створенню, розробляються правила біржової торгівлі лісоматеріалами, порядок прийому, обліку, а також механізми визначення законності походження та руху деревини.

Сергій Ерощенко:

- Регіональний уряд спільно з правоохоронними органами проводить роботу з виведення лісової галузі з тіньового сектору. Лісова біржа може стати одним з механізмів припинення незаконної заготівлі та обороту лісових ресурсів.

Влада розраховує, що такий механізм дозволить зробити незаконний обіг лісу не вигідним, насамперед, перекупникам, а також захистити сумлінно працюють компанії в лісовій сфері. Учасниками майданчики повинні стати лісозаготівники, представники митниці, організації та компанії, що беруть участь в транспортування лісу. Одне з основних завдань - підвищення податкової віддачі від лісової галузі.

Віталій Акбердін:

- Важливо, щоб на біржу надходив легальний ліс. Зараз з питання відкриття лісової Іркутської біржі ми тісно співпрацюємо з Санкт-Петербурзької товарно-сировинної біржею. В рамках цієї площадки для нас буде відкрита секція. І перед торгами в обов'язковому порядку буде перевірятися законність виставляється деревини. Зараз ми опрацьовуємо всі деталі процедури торгів - хто виставляється, як і скільки деревини пропонує. Запуск біржі планується провести вже через місяць.

Те, що в Пріангарье знову повернулися до ідеї, яку вісім років тому намагалися реалізувати в регіональному ЛПК, - не випадково. По-перше, на цей раз влада має намір більш послідовно розвивати цей проект (нагадаємо, проект лісової біржі припав на час «губернаторської чехарди» - коли протягом невеликого терміну в Іркутській області змінилися три губернатора). По-друге, лісова біржа (як інструмент виведення з тіньового сектора сфери ЛПК) на сьогоднішній день - самий пророблений проект. І, по-третє, необхідно, щоб податкова віддача від регіонального ЛПК була адекватною - цей ресурс повинен працювати на користь Іркутської області. Адже наш регіон за обсягом заготовленої деревини займає перше місце серед суб'єктів федерації (у минулому році він склав 25 мільйонів кубометрів), а значить, є реальний шанс збільшити податкові надходження.

 

Дізнайтеся подробиці вступу до НЛТУ України в 2010 році: перелік документів, необхідних для вступу, програма вступних іспитів, вартість навчання та інші важливі моменти. Також ви можете ознайомитися з ліцензією і сертифікатом на надання освітніх послуг Національним лісотехнічним університетом України.

Бажаємо Вам успіхів на вступних іспитах!

Останні статті

Центр підготовки до іспитів TOEFL та IELTS
Здравствуйте, настільки дорогі для мене читачі. Зараз мені забажалося поділитися з вами тим, як я проходив курси TOEFL і повідати про результати.Слід зазначити, що спочатку я досить скептично ставився до даної затії. Справа в тому, що мені здавалося, що набагато ефективніше буде підготуватися самостійно, не вдаючись до сторонньої допомоги. Тільки тепер я розумію, що дуже сильно помилявся. Тепер я відповідально заявляю, що підготовка до ielts може бути простою і доступною.

Освіта за кордоном: особливості та переваги
Хороша освіта - основний аспект, що визначає конкурентоспроможність людини на ринку праці. Щоб отримати його, багато наших співвітчизників виїжджають вчитися за кордон. Кожною людиною, що надходять подібним чином, рухають різні мотиви. Насамперед, росіяни хочуть отримати диплом, який буде котируватися повсюдно, а не тільки в одній державі.

Всі статті